02185743682
information@kinoki-pad.ir

از حال خوش دریاچه ارومیه تا برنامه وزارت بهداشت برای درمان «فشارخونی‌ها»


حال دریاچه ارومیه خوب است، هشدار وزارت بهداشت درباره «ازن»، موانع حذف نسخ کاغذی، «اشتغال زنان» تاثیری در آمار طلاق و فرزندآوری دارد؟ و محدودیت‌های جدید ساخت و ساز تا شعاع ۵۰۰ متری مجلس سرخط اخبار اجتماعی امروز ( ۲۴ تیرماه) ایسنا است.

به گزارش ایسنا، امروز (۲۴ تیر) ۵۶ خبر،مصاحبه و گزارش در اداره اخبار اجتماعی ایسنا منتشر شده است که گزیده‌ای از مهمترین این اخبار به همراه تیتر و لینک در زیر می‌آید:

حال دریاچه ارومیه خوب است + فیلم

حال دریاچه ارومیه این روزها بهتر از گذشته است چون بالاترین تراز را در هشت سال اخیر دارد و همان‌طور که در زبان پارسی کهن به آن چیچست (درخشنده) می‌گفتند، این روزها می‌درخشد اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی مانده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی- وضعیت کنونی دریاچه ارومیه را نتیجه بارندگی خوب امسال و اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر می‌داند و می‌گوید: سطح تراز دریاچه ارومیه امسال حداقل تا ۱۲۷۱.۹۶ متر بالا رفت و بیشترین تراز آب دریاچه ارومیه در هشت سال اخیر به ثبت رسید.

هر سال با آغاز فصل گرما بخشی از آب دریاچه ارومیه تبخیر می‌شود. به گفته نظری به علت کاهش بارندگی و ورودی آب به دریاچه ارومیه طی یک ماه گذشته حدود ۲۳ سانتیمتر از ارتفاع دریاچه ارومیه کم شده است. امیدوارم تبخیر تا پایان فصل گرما در آذربایجان غربی بیش از ۵۰ سانتیمتر نشود و پیش‌بینی می‌کنیم تراز دریاچه ارومیه به کمتر از ۱۲۷۱.۳۰ نرسد. در ۲۰ تیرماه نیز حجم آب دریاچه ارومیه ۴ میلیارد و ۷۱ میلیون متر مکعب بود.

چه چیزی در انتظار جنگل‌های هیرکانی پس از ثبت جهانی است؟

رئیس شورای عالی جنگل از تدوین برنامه‌های مدیریتی و حفاظتی ویژه برای حفظ میراث جهانی جنگل‌های هیرکانی خبر داد و گفت: به‌طور قطع برای این کار دولت اعتبارات ویژه‌ای در نظر خواهد گرفت علاوه بر آن برای حفاظت از این نقاط از اعتبارات بین‌المللی نیز می‌توانیم استفاده کنیم.

کامران پور مقدم در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه کشور ایران ۱۲ نقطه از جنگل‌های هیرکانی را به یونسکو برای ثبت جهانی معرفی کرده است، اظهار کرد: مساحت این ۱۲ نقطه ۳۰۷ هزار هکتار است که خوشبختانه هفته گذشته به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

هشدار وزارت بهداشت درباره “ازن” / تذکر به خودروسازان

رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به وجود آلاینده «ازن» و توصیه به مردم بویژه بیماران تنفسی و کودکان جهت پرهیز از قرار گرفتن در فضای باز در روزهایی که غلظت این آلاینده زیاد است بر لزوم جدی گرفتن استفاده از کاتالیست در صنایع خودروسازی تاکید کرد.

دکتر عباس شاهسونی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به «ازن» به عنوان آلاینده غالب در هوای تهران در فصول بهار و تابستان، در مقایسه میزان این آلاینده در بهار ۹۸ و ۹۷ گفت: بر اساس سنجش صورت گرفته در ۹۳ روز ابتدای امسال، ۲۴ روز از بهار ۹۸ «ازن»، ۱۳ روز را دی اکسید نیتروژن (NO۲) و ۱۵ روز را ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) آلاینده مسوول بوده‌اند. بعد از ذرات معلق ۲.۵ میکرون، «ازن» خطرناک‌ترین آلاینده برای انسان است خصوصاً برای بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و کودکان. زمانی که غلظت ازن افزایش می‌یابد، احتمال بروز علایم تنفسی و سرفه در کودکان و افرادی که فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند، بیشتر می‌شود.

برنامه وزارت بهداشت برای درمان “فشارخونی‌ها”

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری‌ها با اشاره به مشارکت ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در کشور در کمپین فشارخون گفت: برخی از افرادی که ابتلا به فشار خون در آنان تشخیص داده می‌شود، ممکن است امکان درمان در سطح یک ارائه خدمات را نداشته باشند. بر همین اساس ۵۳۰ بیمارستان برای ارجاع بیماران فشارخونی به سطح دو و ۸۹ بیمارستان هم برای ارجاع این بیماران به سطح سوم ارائه خدمات مشخص شدند.

دکتر جمشید کرمانچی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه کمپین فشار خون و نحوه پیگیری درمان بیماران اظهارکرد: بیماری فشار خون یکی از مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر و در حال افزایش است و شیوع آن خصوصاً در کشورهای در حال توسعه بیشتر است و در ایران هم روند افزایشی دارد.

موانع حذف نسخ کاغذی / چالش‌های پرداخت آنلاین دستمزد پزشکان

یک عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت با اشاره به موانع اجرایی شدن پرداخت‌های آنلاین این سازمان به پزشکان، نسبت به اجرایی شدن این طرح تا پایان سال جاری ابراز امیدواری کرد.

دکتر محمد دریجانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص نحوه پرداخت‌های سازمان بیمه سلامت به پزشکان در قالب اجرایی شدن پرونده الکترونیک سلامت، اظهارکرد: پرداخت‌های ما در پایان هر ماه به شکل آف‌لاین صورت می‌گیرد. در هر استان یک شهرستان انتخاب می‌شود تا پرداخت آنلاین به شکل پایلوت در آنجا صورت گیرد و به این ترتیب از آن پزشک سند کاغذی نمی‌پذیریم.

هشدار درخصوص ورود محموله‌های خرد پیش‌ساز موادمخدر به مناطق آزاد

معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه امروزه موضوع پیش سازها و سوء استفاده از آن‌ها دغدغه اکثر کشورهای متحد به کنوانسیون‌های بین المللی است، گفت: با هماهنگی و همکاری گسترده و بهره‌گیری از مکانیسم‌های قوی می‌توان امید به مبارزه‌ای هدفمند با انحراف، قاچاق و سوء استفاده از پیش سازهای داشت.

به گزارش ایسنا، سردار ناصر اصلانی در دوازدهمین نشست کارگروه منطقه‌ای پیش سازها افزود: برگزاری این نشست در راستای تبادل اطلاعات و تجربیات در کنترل مواد مخدر و پیش سازها و نقش همکاری‌های بین‌المللی در مبارزه با مواد مخدر نشان از وجود اسلام برای مقابله جدی با این قبیل انحرافات دارد.

«اشتغال زنان» تاثیری در آمار طلاق و فرزندآوری دارد؟

مدیرگروه مطالعات زنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در شرایطی به سر می‌بریم که برخی افراد افزایش آمار طلاق و کاهش فرزندآوری را وابسته به اشتغال زنان می‌دانند این درحالیست که معضلات حوزه خانواده تحت تاثیر فاکتورهای دیگر و این تحلیل از پایه بی‌اساس است زیرا میزان اشتغال زنان طی چهار دهه گذشته تنها رشد سه درصدی داشته است و در حال حاضر ۱۷ درصد از زنان شاغل هستند.

لیلا فلاحتی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: بحث اشتغال زنان نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای جهان با تحولاتی در ساختارهای اجتماعی روبه‌رو بوده که باعث شده این موضوع مورد اهمیت قرار گیرد. در چهار دهه گذشته حضور زنان در عرصه‌های آموزش و آموزش عالی باعث شده میزان سرمایه اجتماعی و انسانی آن‌ها یعنی تخصص و مهارت افزایش یابد که البته این سرمایه انسانی با هزینه‌ها و زیرساخت‌های ملی به سرانجام رسیده است.

توقف مجدد طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده با افزایش قیمت‌ها

طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده که خردادماه سال جاری از سرگرفته شده بود، بار دیگر به دلیل افزایش قیمت خودرو متوقف شد.

مرتضی ضامنی در گفت‌وگو با ایسنا آخرین وضعیت طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده را تشریح کرد و گفت: با آغاز مجدد طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده از خردادماه سال جاری، ۱۳۴ دستگاه تاکسی نو تحویل متقاضیان شد اما به دلیل تغییر قیمت خودرو در حال حاضر این طرح متوقف شده است.

ساختمان‌های دولتی و پرمخاطب پایتخت فاقد نقشه و شناسنامه فنی هستند

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران بر لزوم صدور شناسنامه فنی برای ساختمان‌های پرمخاطب و دولتی خبر داد.

به گزارش ایسنا، صفا صبوری دیلمی صبح امروز در نشست اعضای شورای شهر تهران با سازمان نظام مهندسی در مورد شناسنامه فنی ساختمان گفت: اواخر سال ۹۶ که تنها چند ماه از شروع به کار شورای شهر پنجم می‌گذشت، ساختمان وزارت نیرو در میدان ولیعصر آتش گرفت اما برای امحای آتش هیچ نقشه‌ای وجود نداشت و مجبور شدیم چند دکتر سازه که جزو سرمایه‌های انسانی بودند را به دل آتش بفرستیم تا آنان راه‌های دسترسی به کانون آتش را شناسایی کنند.

محدودیت‌های جدید ساخت و ساز تا شعاع ۵۰۰ متری مجلس

شهردار منطقه١٢ در مورد ایجاد محدودیت ساخت و ساز در اطراف مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را ارائه کرد.

علی محمد سعادتی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد محدودیت ساخت و ساز در اطراف مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس مصوبه جدید شورای عالی امنیت ملی محدودیت‌های بیشتری در خصوص ساخت و سازهای اطراف مجلس شورای اسلامی اعمال شده است، گفت: بر اساس این مصوبه کلیه ساختمان‌ها تا شعاع حدود ۵۰۰ متری مشمول کنترل و ملاحظات ویژه هنگام ساخت و ساز خواهند شد.

نسبت پایین ثبت‌نام کتب درسی در مناطق محروم / نحوه ورود خیران برای تامین کتب نیازمندان

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از ورود خیرین برای تامین کتب درسی دانش آموزان محروم و آسیب پذیر و هدفمندسازی توزیع کمک‌های حمایتی برای خرید کتب درسی از سال آینده خبر داد.

علی باقرزاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه یکی از اقدامات در دست انجام که برنامه‌ریزی‌هایی درباره آن صورت گرفته است مشارکت خیرین در حوزه کتب درسی است، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم از سال آینده این امکان را فراهم کنیم و استفاده بهتری از مشارکت خیرین برای تامین کتاب‌های درسی دانش آموزان مناطق محروم داشته باشیم.

توضیح پلیس درباره حادثه تیراندازی به خودروی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت حادثه حمله افراد ناشناس به خودروی نماینده اصفهان را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت اعلام کرد: حوالی ساعت ۲۱ یکشنبه ر محدوده تقاطع خیابان ولیعصر و خیابان لبافی‌نژاد، خبر شلیک دو گلوله توسط شهروندان به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع داده شد.

به گزارش ایسنا پربازدیدترین اخبار اجتماعی ایسنا در روز دوشنبه ۲۴ تیر به شرح زیر است:

برنامه وزارت بهداشت برای درمان “فشارخونی‌ها”

توضیح پلیس درباره حادثه تیراندازی به خودروی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی

حال دریاچه ارومیه خوب است + فیلم

هشدار وزارت بهداشت درباره “ازن” / تذکر به خودروسازان

باکتری‌های گوشتخوار در آب‌های فلوریدا جان یک شناگر را گرفتند

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code