02185743682
information@kinoki-pad.ir

از ماجرای قرص‌های مشکوک در کیک‌های خوراکی تا بررسی ادعای تولید خودروهای آبسوز


سرویس اجتماعی ایسنا هفته گذشته خبرهای متفاوتی را بر روی خروجی خود ارسال کرد که افزایش ۴ برابری کودک همسری در برخی نقاط کشور به دنبال افزایش وام ازدواج، تکذیب کیک‌های آلوده به قرص‌های خطرناک، ترک تحصیل برخی دانش‌آموزان مناطق دوزبانه، ادعای تولید خودروهای آبسوز، فوت ۸۱ نفر بر اثر آنفلوآنزا، آغاز طرح زمستانی پلیس از جمله این خبرهاست.

به گزارش ایسنا، مشکل سهمیه‌بندی بنزین برای خودروهای پلیس یکی از خبرهای پربازدید اداره اجتماعی ایسنا بود که طی آن فرمانده ناجا گفت که سهمیه‌بندی بنزین مشکلاتی را برای برخی از خودروهایی نیروی انتظامی ایجاده کرده است. او همچنین ضمن اعلام این موضوع گفت که مسئولان قول داده‌اند در این زمینه کمک کنند. 

یکی دیگر از اخبار مهم منتشر شده در این خبرگزاری نیز در رابطه با تعداد معتادان متجاهر در تهران  بود که رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ شمار معتادان زن متجاهر در پایتخت را بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر اعلام کرد و از مسئولان مربوطه خواست که نسبت به ارتقای ظرفیت‌ها برای نگهداری و بازپروری این افراد اقدام کنند.

پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ نیز طی گزارشی از کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر، اعلام کرد که از ابتدای سال جاری تا کنون  ۱۶ هزار و ۷۳۴ کیلوگرم مواد مخدر در پایتخت کشف شده و میزان کشفیات ما در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۶ درصد رشد داشته است.

در پنجمین روز هفته نیز طرح زمستانی پلیس با حضور دستگاه‌هایی از جمله سامان امداد و نجات هلال احمر، سازمان اورژانس کشور، راهداری و پلیس راهور در جاده‌های کشور آغاز شد و تا ۲۰ اسفند ماه نیز ادامه خواهد داشت. در این طرح ترافیکی ویژه پلیس که بیش از ۶۰هزار نیروی انسانی در آن مشارکت خواهند داشت، ۱۱۲ گردنه برفگیر پوشش داده خواهد شد.

همچنین طی رزمایش این طرح ترافیکی زمستانی ۹۸ رئیس سازمان اورژانس کشور اعلام کرد که بر اساس آمار پزشکی قانونی در سال گذشته ۶۴ درصد تصادفات که منجر به فوت شده‌اند برون‌شهری بوده و بیشترین علت فوتی ها نیز ضربه های مغزی یا شکستگی های متعدد بوده است. رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز اعلام کرد که بیش از ۶۰۰۰ نیرو هلال احمر نیز در طرح زمستانه امداد و نجات حضور خواهند داشت.

 سهم دارو از یارانه‌های لایحه بودجه سال آینده تا فوت ۸۱ نفر بر اثر آنفلوآنزا

با شدت گرفتن موج آنفلوآنزا، روز یکشنبه( ۱۷آذر) دکتر علیرضا رئیسی_معاون وزارت بهداشت اعلام کرد: از روز نهم الی شانزدهم آذرماه تعداد ۸۳۳۳ نفر به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۲۵ نفرشان فوت کردند. پس از آن به دنبال مطرح شدن مباحثی مبنی بر بروز موج دوم و سوم آنفلوآنزا، دکتر حسین عرفانی_رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، این موضوع را دور از ذهن خوانده و با اشاره به آخرین آمار،‌ تعداد کلی کسانی که بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا فوت کرده‌اند را ۸۱ نفر دانست.

هفته گذشته پس از ارائه لایحه بودجه ۹۹ توسط رئیس جمهور به مجلس، دکتر نمکی_وزیر بهداشت از افزایش ۱۵ درصدی بودجه این وزارتخانه نسبت به سال گذشته خبر داد که در این میان برای سهم دارو از یارانه‌های لایحه بودجه سال آینده، رقم ۵۴۵ میلیارد تومان به عنوان یارانه دارو و شیرخشک پیشنهاد شده است.

پس از آنکه دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات روز دوشنبه(۱۸آذر) با استناد به آنچه که اطلاعات واصله از منابع موثق خواند، خبر از ورود ۴۵ برند جدید مواد دخانی به عرصه تولید و فروش کشور داد و انتقاداتی را نسبت به آن وارد دانست؛ دکتر علیرضا رئیسی_معاون وزیر بهداشت، ضمن تایید این خبر،‌ انتقادات جدی به وزارت صمت وارد دانست و گفت: وزارت صمت تاکنون پاسخگوی مکاتبات وزارت بهداشت در خصوص سیاست‌های ترویجی صنعت دخانیات از سوی آن وزارتخانه نبوده است.

در اواسط هفته نیز معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، مباحث مطرح شده مبنی بر عدم تمدید دفترچه‌های بیمه شدگان رایگان را ناصحیح  خواند و مهلت تعیین تکلیف ارزیابی وسع آن دسته از بیمه شدگانی که پیش از تاریخ ۱۳ آبان ماه سال جاری، بیمه رایگان شده‌اند را تا یک سال آینده دانست.

افزایش ۴ برابری کودک همسری در برخی نقاط کشور بدنبال افزایش وام ازدواج

افزایش ۴ برابری کودک همسری در برخی نقاط کشور بدنبال افزایش وام ازدواج جزو آن دسته گفت‌وگوهای خبرسازی بود که تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان آن را به سرویس خانواده ایسنا اعلام و هشدار داد که بررسی‌ها نشان می‌دهد در برخی از نقاط کشور که با فقر فرهنگی و اقتصادی رو به رو هستیم، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر ۱۵ سال استفاده می‌شود. 

پایان یافتن مهلت مراجعه به سایت «بسته معیشتی» در ۲۰ آذر ماه که از ششم آذرماه برای ثبت درخواست بررسی مجدد متقاضیان این بسته فعال شده بود نیز از دیگر اخباری بود که مورد توجه مخاطبان ایسنا قرار گرفت.

نشست هم اندیشی اعضای کمیته‌های مشاغل سخت و زیان آور هم جزو آن دسته از همایش‌هایی بود که مسئولان سازمان تامین اجتماعی به نقد و بررسی میانگین سنی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان پرداختند و با استناد بر آمارها اعلام کردند که تعداد زیادی از کارکنان و کارگران دچار مشکلات جسمی و روحی و روانی پس از بازنشستگی هستند به طوریکه حدود ۶۲ درصد از نیروهای فعال و حرفه‌ای در عرصه خدمات تولیدی که در اوج بهره‌وری‌اند به دلیل آلاینده‌های محیط کار به بازنشستگی زودهنگام می رسند و این به خانواده و سلامت افراد لطمه وارد می کند. همچنین در این مراسم به استقراض۵۰ هزار میلیاردی تامین‌اجتماعی از بانک‌ها برای پرداخت مستمریها نیز اشاره شد.

تکذیب آموزش و پرورش درباره کیک‌هایی که آلوده به قرص‌های خطرناک هستند

طی چند روز اخیر گزارش‌ها و عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شده که حکایت از وجود قرص‌هایی درون کیک‌هایی دارد که چند دانش آموز برای تغذیه به مدرسه برده بودند. در پیام‌های منتشره در فضای مجازی آمده است که به تمام مدارس بخشنامه شده از این کیک‌ها که آلوده به قرص‌های خطرناک هستند استفاده نشود که این موضوع توسط وزارت آموزش و پرورش تکذیب شد. ضمن اینکه دکتر جهانپور سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت نیز قرص‌های جاسازی شده در کیک‌ها را اقدامی سازمان یافته و هدف دار علیه صنایع غذایی کشور عنوان کرد.

و اما در هفته‌ای که آن را پشت سر گذاشتیم، آموزش و پرورشی داشتیم پرخبر از بودجه سال ۹۹ این وزارتخانه گرفته تا رتبه‌بندی معلمان و مسکن آنها و همچنین وضعیت ترک تحصیل دانش‌آموزان و حتی پیشنهاد تدریس زبان چینی در مدارس که گویا وزیر هم موافق اجرای آن است.

متن کامل این خبرهای داغ را می‌توانید در گفت‌وگوی خبرنگار ما با معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در خصوص گروه‌هایی که مشمول طرح رتبه‌بندی معلمان نمی‌شوند بخوانید. این در حالیست که حکیم‌زاده معاون وزیر هم درباره مشکلات و چالش‌های آموزش زبان فارسی در مناطق دوزبانه به ایسنا گفته است و در خصوص ترک تحصیل برخی دانش‌آموزان مناطق دوزبانه هشدار داده است.

ذوعلم نیز دیگر معاون وزیر در نشستی که با خبرنگاران داشت از  ورود زبانهای خارجی دیگر و خارج شدن از انحصار یک زبان خارجی گفت و به پیشنهادشان در این زمینه اشاره کرد. طبق آن قرار است زبان چینی و زبان عربی در کنار زبان‌های دیگر نه به شکلی که هم اکنون در مدارس آموزش داده می‌شود، به فهرست آموزش‌ها افزوده شود؛ البته وی این را نیز گفته که وزیر هم ضمن حمایت از موضوع، دستور بررسی و ارجاع آن به شورای عالی آموزش و پرورش را داده است.

پایان مهلت ثبت نام مسکن فرهنگیان در ۲۰ آذر نیز جزو اخباری بود که توجه مخاطبان و فرهنگیان را به خودش جلب و در ردیف اخبار پربازدید روز ایسنا قرار گرفت. 

پایش جنگل‌ها و مراتع پس از سهمیه‌بندی بنزین تعطیل نخواهد شد

پس از سهمیه‌بندی بنزین بنا به گفته سرهنگ علی عباس‌نژاد  – فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری – جنگلبانان با مشکل تامین سوخت و پرداخت هزینه‌های آن مواجه هستند. در این شرایط خسرو شهبازی – سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری-  گفت که پایش جنگل‌ها و مراتع پس از سهمیه‌بندی بنزین تعطیل نخواهد شد و برای گشت و مراقبت‌ برنامه‌ریزی می‌شود.

هفته جاری بار دیگر از تلاش‌ها برای اعمال تغییراتی در قانون هوای پاک این بار در ماده ۱۱ این قانون سخن به میان آمد. بر اساس گفته مهرداد کتال محسنی – معاون فنی محیط زیست استان تهران – اصلاحیه مصوبات مربوط به استقرار و فعالیت‌های صنعتی در محدوده ۱۲۰ کیلومتری تهران، در حال حاضر منتظر تصویب درشورای برنامه‌ریزی استان و ارسال به هیات دولت و کمیسیون زیربنایی دولت است.

یکشنبه (۱۷ آذرماه) رییس جمهوری لایحه بودجه سال ۹۹  تقدیم مجلس شد که بر اساس آن برای سازمان حفاظت محیط زیست بیش از ۶۳۸ میلیارد تومان و برای سازمان جنگل‌ها بیش از ۲۸۳ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

مقابله با گرد و غبار از جمله موضوعاتی است که از بودجه سازمان حفاظت محیط زیست سهم دارد. به گفته علی محمد طهماسبی – مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار – در بودجه سال ۹۹ مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو به سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص داده شده است که این مبلغ نسبت به سال گذشته افزایش یا کاهش نیافته است.

یکی از موضوعاتی که پس از افزایش قیمت بنزین مطرح شده، آب‌سوز کردن خودروها است که در قالب گزارشی به آن پرداخته شد. براساس گفته کارشناسان خودرو از نظر قوانین فیزیکی چنین ادعایی نمی‌تواند صحت داشته باشد و از سوی دیگر سازمان محیط زیست و وزارت صنعت نیز مجوزی در این زمینه صادر نکرده‌اند اما با وجود این سایتی برای ثبت‌نام متقاضیان راه‌اندازی شده و در حال دریافت اطلاعات افراد است تا خودروها را به قیمت ۴.۵ میلیون تومان آب‌سوز کند.

از رد طرح صندلی‌فروشی تا تسهیلات ۲ میلیارد دلاری توسعه مترو در لایحه بودجه ۹۹

طرح صندلی‌فروشی از سوی مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری تهران که در گفتگویی با یکی از رسانه ها مطرح شده بود در ابتدای هفته گذشته خبرساز شد. خبری که واکنش های بسیاری را به همراه داشت. در اولین واکنش‌ها، استاندار تهران در توئیتی نوشت: « هر گونه ارائه طرح صندلی‌فروشی از سازمان اتوبوسرانی شهرداری تهران بدون هماهنگی با فرمانداری تهران، شورای شهر و هیات تطبیق مصوبات، غیر قانونی است.»

محسن پورسیدآقایی معاون حمل‌ونقل شهردار نیز تاکید کرد که بلیت اتوبوس یک ریال هم گران نمی‌شود و صندلی‌های اتوبوس‌رانی شهری متعلق به همه مردم است. پیروز حناچی شهردار تهران هم در واکنش به اظهار نظر مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی در توئیتی نوشت:« خبر و بحث‌های جانبی مطرح شده درباره فروش صندلی‌های اتوبوس غلط است و موضوعیت ندارد.»

بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در صحن علنی مجلس نیز از خبرهایی بود که در هفته گذشته در ایسنا و سرویس اجتماعی ایسنا منتشر شد لایحه ای که به گفته جمالی نژاد معاون وزیر کشور تصویب آن و ابلاغ آن بصورت قانون،‌ زمینه تقویت بنیه مدیریت شهری و روستایی را فراهم نموده و انقلابی در شهرداری ها و دهیاری ها ایجاد خواهد کرد.

هفته گذشته جلسه هم اندیشی دهیاران استان تهران با موضوع افزایش سرمایه اجتماعی نیز برگزارشد که محسنی بندپی استاندار تهران بر نقش مهم دهیاران در ارتباط با مردم و شناسایی مطالبات مردم اشاره و بر لزوم نقش آفرینی دهیاران در افزایش مشارکت در انتخابات پیش رو تاکید کرد. جمالی نژاد معاون وزیر کشور هم از افزایش سرانه هر نفر روستایی از ۷۴ هزار تومان به ۳۴۰ هزار تومان خبر داد.

هفته گذشته رییس جمهور لایحه بودجه ۹۹ را تقدیم مجلس کرد که یکی از مباحث مهم آن با توجه به سهمیه بندی بنزین تقویت حمل و نقل عمومی است . لایحه بودجه ۹۹ در حالی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد بررسی قرار گرفته که در این لایحه دریافت تسهیلات خارجی برای ساخت قطار شهری، اعطای تسهیلات ارزی به توسعه حمل و نقل درون شهری، اجرای طرح ال ای زد و… ردیف هایی در نظر گرفته شده است و در لایحه از تسهیلات ۲ میلیارد دلاری توسعه مترو تا اعتبار ۱۰۰میلیارد تومانی اجرای LEZ مطرح شده است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code