02185743682
information@kinoki-pad.ir

تضمین بازار سلول‌های بنیادی با برندسازی محصولات دانش‌بنیان


دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شرکت‌ها و برندهای ایرانی حوزه سلول بنیادی در حال دیده شدن هستند. برندسازی در سطح بین‌المللی بازار فوق‌العاده‌ای در آینده برای این حوزه ایجاد می‌کند.

به گزارش ایسنا، امیرعلی حمیدیه در سومین سمپوزیوم پوست، ترمیم، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که در دانشکده پرستاری و مامایی مرکز آموزشی و درمانی شهید مطهری برگزار شد، درباره اهمیت حرکت به سمت ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم، اظهار کرد: سال‌ها برای شکل‌گیری دانشگاه نسل سوم تلاش شده است، اما بیش از تربیت استاد و دانشجوی نسل سومی به مدیر نسل سومی نیاز داریم. ایجاد جریان‌سازی در این حوزه نیازمند این مساله است و در این صورت تولید فناوری در کشور نیز رونق می‌گیرد.

حمیدیه در ادامه با اشاره به حوزه سلول‌های بنیادی، افزود: جمعیت دنیا به سرعت در حال رشد است و اقدامات پزشکی انجام شده در نظام سلامت برای بیماری‌های مختلف راه‌حل‌هایی ارائه داده است، اما نتوانسته در این زمینه پاسخگو باشد. اگر ۵۰ سال پیش دیفتری و کزار بیماری‌های کشنده‌ای محسوب می‌شدند یا عمل “بای پس” کاری دشوار بود؛ اما امروز این مشکلات وجود ندارد. با این حال بیماری‌های صعب العلاج هنوز هم وجود دارند.

وی همچنین عنوان کرد: انسان در ۵۰ سال گذشته سعی داشته در علوم پزشکی به سمت درمان قطعی بیماری‌ها حرکت کند. به نظر می‌رسد این کار دیگر با داروها و علم بایوتکنولوژی قابل انجام نباشد و نیاز به فعالیت دیگری است. بنابراین در کشورهای پیشرفته برای درمان بیماری‌های ژنتیکی درصدد جایگزینی برای شیمی‌درمانی هستند و به سمت ژن درمانی روی آورده‌اند تا هزینه‌های سنگین درمان را نیز کاهش دهند. همچنین از این طریق از عوارض طول درمان نیز جلوگیری می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول بنیادی همچنین با اشاره به سرمایه‌گذاری کشورها در حوزه سلول بنیادی، تصریح کرد: این علم روز به روز جای خود را در اقتصاد نیز باز می‌کند. شرکت‌های بسیاری در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، حتی شرکت‌های بی ربط به حوزه پزشکی همچون ژنرال موتور و ال جی نیز به این حوزه ورود کرده‌اند. در حال حاضر ۹۷۱ شرکت در حوزه سلول‌های بنیادی، ژن درمانی و پزشکی بازساختی فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در دوران قاجار و همزمان با انقلاب صنعتی در اروپا ایران از قافله عقب ماند. در حال حاضر نیز حرکت دنیا در حوزه سلول‌های بنیادی با سرعت آغاز شده و اگر همگام با آنها حرکت نکنیم، عقب خواهیم ماند و پس از آن باید واردکننده محصولات باشیم.

حمیدیه، فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه را تاثیرگذار دانست و گفت: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه رشد خوبی دارد و در حال حاضر بدون وابستگی به خارج از کشور محصولاتی تولید می‌شود که از ظرف کشت تا محیط کشت متعلق به خود شرکت‌ها است و تمام فناوری را در داخل کشور توسعه داده‌اند. این نشان می‌دهد که حرکت ما به سمت تشکیل صنعت این حوزه آغاز شده است. البته این صنعت در کشور ما جوان است و کم کم شرکت‌ها و برند ایرانی در حال دیده شدن هستند. برندسازی در سطح بین‌المللی بازار فوق‌العاده‌ای در آینده برای این حوزه ایجاد می‌کند.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست‌جمهوری، «سومین سمپوزیوم پوست، ترمیم، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» با برگزاری ۴ کارگاه تخصصی و ۴ پنل و سخنرانی آشنایی محققان با این حوزه و معرفی محصولات آن‌ها را دنبال کرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code