02185743682
information@kinoki-pad.ir

شناسایی شهرهای اروپا با بالاترین تلفات ناشی از آلودگی هوا


محققان در مطالعه ای به شناسایی شهرهای اروپایی که بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را دارند، پرداختند.

به گزارش ایسنا، محققان در مطالعه ای برای اولین بار میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را در بیش از ۱۰۰۰ شهر اروپایی تخمین زدند.

در این بررسی مشخص شد: بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از “دی اکسید نیتروژن”، گاز سمی ناشی از وسایل نقلیه موتوری در شهرهای بزرگ کشورهایی مانند اسپانیا، بلژیک، ایتالیا و فرانسه بوده است. همچنین در این رتبه بندی بالاترین رتبه به شهر مادرید اختصاص یافته است.

نتایج این مطالعه که در مجله لانست منتشر شده، شامل رتبه بندی از شهرهای اروپایی با بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از دو آلاینده هواست: ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) و دی اکسید نیتروژن (NO۲).

یافته ها نشان می دهد: در صورتیکه کشورها در دستیابی به سطح مطلوب انتشار PM۲.۵ و NO۲ مطابق با توصیه سازمان جهانی بهداشت موفق عمل کنند می توان از ۵۱ هزار مرگ زودرس مرتبط با ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرون و همچنین ۹۰۰ مورد فوت زودرس مرتبط با دی اکسید نیتروژن در سال پیشگیری کرد.

همچنین محققان در مورد میزان تلفات ناشی از ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرون اظهار داشتند: دره پو (Po Valley) در ایتالیا، شهرهایی در جنوب لهستان و شرق جمهوری چک بیشترین تلفات ناشی از این نوع آلودگی را داشته اند.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، در سوی دیگر این رتبه بندی، شهرهایی با کمترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا قرار دارند که شهرهای شمال اروپا و از نظر پایین ترین میزان انتشار PM۲.۵ و NO۲ هستند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code