02185743682
information@kinoki-pad.ir

نتایج یافته‌های محققان در زمینه اثرات حملات بر روی حافظه و تمرکز


محققان کشور با حمایت ستاد علوم شناختی مطالعاتی را در زمینه تشخیص حملات ناشی از صرع اجرایی کردند و نتایج یافته‌های آنها نشان داد اختلال در توجه، تمرکز و حافظه کوتاه مدت در گروه بیماران تشنجی سایکوژنیک بیشتر از بیماران مبتلا به صرع است.

به گزارش ایسنا، لیلا سی منی، مجری این طرح تحقیقاتی، صرع را از شایع‌ترین بیماری‌های عصبی دانست که حدود نیم تا یک درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند و گفت: تاکنون محققان به بررسی اختلات شناختی (توجه، حافظه، یادگیری) در این دو گروه از بیماران به صورت مجزا پرداخته‌اند که بعضی مطالعات از وجود اختلاف و برخی دیگر بر فقدان آن دلالت دارند.

وی ادامه داد: همچنین مطالعات تصویربرداری با تکنیک‌های مختلف انجام شده است که تغییرات ساختاری و عملکردی در نواحی مختلف مغز به ویژه در ناحیه پیشانی را نشان داده است. معمولا در این بیماران تشخیص دقیق بطور میانگین ۷ تا ۸ سال بعد از شروع بیماری صورت می‌گیرد و در این مدت بیمار داروهای ضد صرع مصرف می‌کند.

سی‌منی خاطر نشان کرد: تاکنون، تغییرات متابولیکی (شیمیایی) مغز در بیماران با حملات تشنجی سایکوژنیک و ارتباط آن با اختلال شناختی در ناحیه پیشانی بررسی نشده است و هدف از اجرای این پژوهش بررسی این تغییرات و مقایسه آن با افراد مصروع و سالم است تا راهکارهای لازم برای تشخیص زودهنگام این بیماران از صرع واقعی و درمان‌های توانبخشی شناختی این بیماران ارائه شود.

به گفته این محقق، صرع با فعالیت غیرطبیعی مغز ایجاد می‌شود و تشنج‌ها ممکن است هر فرآیندی که مغز در آن دخیل است را تحت تاثیر قرار دهد. علائم و نشانه‌های تشنج می‌تواند شامل گیجی موقت، حملات خیره شدن، حرکات ناگهانی غیرقابل کنترل در بخش‌هایی از اعضای بدن، از دست دادن هوشیاری یا توجه، علائم روانی مانند ترس و اضطراب باشد.

سی منی در ادامه افزود: در اجرای این طرح پژوهشی ۴۰ بیمار با حملات صرع واقعی، ۴۰ بیمار با حملات تشنجی سایکوژنیک و ۴۰ فرد سالم  مورد مطالعه قرار گرفتند که اختلال توجه و تمرکز، ریسک‌پذیری و حافظه کوتاه مدت در تمامی افراد سنجیده شد. سپس تمام افراد مطالعه تحت ام آر آی با استفاده از طیف‌نگاری تشدید مغناطیسی قرار گرفتند و نواحی پیشانی مغز آنان بررسی شد.

وی درباره دستاوردهای این پژوهش گفت: نتایج بدست آمده نشان داد که گروه بیماران در ارزیابی‌های شناختی نمره کمتری را نسبت به گروه سالم به دست آوردند، همچنین اختلال در توجه و تمرکز و حافظه کوتاه‌مدت در گروه بیماران تشنجی سایکوژنیک بیشتر از بیماران مبتلا به صرع است.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، این محقق با بیان اینکه تغییرات مواد متابولیک به صورت از دست دادن نورون نیز در ناحیه پیشانی و تالاموس گروه بیماران دیده شد که این میزان تغییرات با تعداد حملات بیماری، اختلال توجه و تمرکز و حافظه کوتاه مدت بیماران ارتباط منفی داشت، گفت: این یافته‌ها می‌توانند در بیولوژی بیماری و درمان توانبخشی شناختی این بیماران حائز اهمیت باشند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code