02185743682
information@kinoki-pad.ir

روایت عکاس ایسنا، از ثبت اولین مشاهدات کرونایی کشور در قم


[ad_1]

ایسنا/قم عکاس ایسنا، گفت: در اوایل تسلط کرونا، رعب و وحشت حاصل از آن، غسل و تدفین اسلامی اجساد کرونایی را ناممکن کرده‌بود که باحضور طلبه‌های جهادی در این عرصه، این امر به درستی به وقوع پیوست.

احمد ظهرابی از عکاسان خبرگزاری ایسنا و از برجسته ترین عکاسان استان قم، در سالروز همه گیر شدن کرونا در کشور، در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: شهر قم در اطلاع‌رسانی سریع و دقیق اخبار کرونا بسیار عالی بود، بطوریکه همه اخبار و آمار پوشش داده می‌شد و مردم در جریان روزانه آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر کرونایی قرار می‌گرفتند.

وی افزود: سیاه‌نمایی علیه قم از اول شروع کرونا آغاز شد و به لحاظ شخصیت سیاسی و مقدس این شهر، چه در داخل و چه در خارج از کشور عناد و دشمنی فراوانی از سوی این افراد پیدا کرد، با این وجود علی رغم واکنش‌های ناگواری که انتظار می‌رفت، اولین مورد ابتلا به کرونا را به جهت اطلاع‌رسانی سریع و رعایت و پیشگیری از ابتلا به مردم اعلام کرد تا پروتکل‌های حفاظتی سریع‌تر شکل گیرد.

ظهرابی بااشاره به تنش‌های زیادی که بر شهر قم متحمل شد، خاطرنشان کرد: در زمان اوج‌گیری این ویروس محدودیت‌های زیاد بر کادر خبرنگاران اعمال می‌شد، لذا با وجود اصرارهایی که اوایل تسلط کرونا برای مراجعه به بیمارستان‌ کامکار قم و کسب اخبار دقیق داشتیم، روابط عمومی علوم‌پزشکی به جهت رعب و وحشت شیوع کرونا و ترس از رواج آن میان مردم به ما اجازه حضور به این بیمارستان را نداد.

وی ادامه داد: این حساسیت و محدودیت‌های اعمال شده در حالی بود که بیمارستان تخصصی عفونی کامکار تنها ۲۰۰ متر از مرکز اصلی تجمع مردم یعنی بازار شهر فاصله داشت و خواه ناخواه باعث گسترش شیوع کرونا می‌شد.

ظهرابی اظهار کرد: در این بین سیاه‌نمایی گسترده‌ای نیز نسبت به قم اعمال می‌شد و شبکه بی بی سی با عکس‌برداری هوایی از قبور بهشت معصومه قم این شهر را متهم به دفن دسته جمعی اجساد کرونایی کرد، ازین رو ما با رایزنی‌های زیادی که با علوم پزشکی داشتیم نظر آنها را برای پوشش خبر تصویری و ویدیویی از بهشت معصومه و تکذیب اخبار منتشر شده دروغین شبکه‌های خارجی جلب کردیم.

وی بااشاره به ورود فعالان رسانه به مسئله کرونا و تلطیف شدن اوضاع تصریح کرد: در این اثنا به جهت ترسی که از اجساد کرونایی وجود داشت، غسل و تدفین اسلامی آنها تقریبا ناممکن می‌شد و به همین خاطر طلبه‌های جهادی علی رغم توصیه‌های دیگر افراد و ممانعت با آنها برای غسل اجساد، پا به عرصه گذاشتند و با شجاعت به وظیفه دینی خود و غسل اموات کرونایی عمل کردند.

این فعال رسانه خاطرنشان کرد: غسل و تدفین اجساد هیچ خطری برای افراد نداشت چرا که با رعایت تمام اصول و موازین بهداشتی و لباس‌های محافظ این امر به وقوع پیوست، از طرفی راه انتقال کرونا تنفس و تماس با بیمار بود درحالی که این تنفس دیگر وجود نداشت و تماسی هم بطور مستقیم حاصل نمی‌شد.
وی ادامه داد: حضور طلبه‌های جهادی کارکنان غسالخانه را هم که از ترس دست از کار کشیده بودند به کار خود بازگرداند و همگام با این طلبه‌ها مشغول به غسل و شست‌شوی اجساد شدند.

ظهرابی از کمک‌های خیرین به مردم نیازمندی که کسب‌وکارشان مختل شده‌بود گفت که در دو ماهه اول شیوع کرونا در قم حدود ۱۵ میلیارد تومان به کارگران کم‌درآمد و بی‌درآمد کمک شد.

وی افزود: انتشار گزارش این کمک‌های خیرخواهانه باعث افزایش جلب توجه اکثریت مردم به این قشر ضعیف جامعه شد و شاهد اعطای هدایای نقدی و غیرنقدی زیادی از جانب خود مردم به نیازمندان بودیم، گزارشی که شبکه‌های خارجی به جهت تخریب قم و کشور در سایت‌ها و رسانه‌های خود منتشر کردند اما بازتاب آن چیزی خلاف انتظار آنها بود و حس انسان‌دوستی و همدردی با این افراد را گسترش داد و تاکنون حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی خیرین به نیازمندان و فقرا اختصاص یافته‌است.

انتهای پیام

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *